m2

KONUM

Q EGE

Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Ayvalık/Altınova, temiz sahilleri, zeytini, zengin ve bol oksijenli havası ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. İçinde bulunduğu konumla birçok adayla beraber önemli turistik lokasyonları da kucaklamaktadır. Cunda (Alibey), Midilli Adası, Bergama, Truva-Çanakkale bunlardan bazılarıdır. İsmini antik çağlarda bir tür yabani ayvadan alan bölge tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Antik Yunanca’ da olarak Kidoniyes olarak geçer.

Akdeniz ikliminin etkisi altındaki Ayvalık, yörede imbat adı verilen, kavurucu temmuz, ağustos sıcaklarında bile öğleden sonra serin serin esmeye başlayan rüzgâr sayesinde yaşanılası bir bölgedir.

Ayvalık’ta, dini ve sivil mimarinin özgün örneklerini de görmek mümkündür. Büyük bir kısmı yıkılmış olmasına karşılık, ayakta kalmış olan Ayvalık kiliseleri, bölgenin tarihsel yapısına katkıda bulunan eserler arasında yer almaktadır. Akdeniz’e özgü bir mimariyle inşa edilmiş taş evlerin oturduğu denize dik olarak inen taş sokaklar, Ayvalık’ın benzersiz görüntüsüne en büyük katkıyı sağlamaktadır.

Tarihi olarak önemli olan merkezlerimizden bir diğeri de projemizin bulunduğu bölgeye 50 km uzaklıkta bulunan Bergama’dır. Pergamon, günümüzde İzmir iline bağlı Bergama ilçesinin merkezinin yerinde kurulu antik kentin adıdır. Eski çağlarda önemli merkezlerden biri olan bu bölge görülmeye değer birçok önemli tarihi esere sahiptir.

Ayvalık / Cunda

Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Ayvalık tarihi zenginliği, doğası, iklimi, denizi, lokasyonu ve eşsiz güzellikteki manzarasıyla Türkiye’nin en güzel tatil merkezlerinden biridir.

Ayvalık Koyu’nun irili ufaklı 23 adası içinde mimarisi ve mutfak kültürüyle kalbi en çok çelen de Cunda Adasıdır. Cunda’ya deniz yoluyla olduğu gibi köprüyle karayoluyla da geçmek mümkündür. Pencerelerinden sarkan rengarenk çiçekli tarihi taş evleri ve sokakları arasında, tarihi deneyimleyebilirsiniz. Ege uygarlığının tüm renklerini ve köklerini yaşayan adanın tüm sokakları sahile ya da Cunda’nın en büyük kilisesi Taksiyarhis’e çıkmaktadır. 19. yüzyıldan kalan Panaya Kilisesi görülmeye değer mekanlardan biridir.

Cunda adasında diğer bir unutulmaz yer ise Âşıklar Tepesidir. Burası Cunda Adası’nı panoramik olarak görebileceğiniz Rum izleri taşıyan bir alandır. Ayvalık ile Cunda bölgesel lezzetleriyle de lezzet ajandasının ilk sırasındadır. Taze balıklarının yanı sıra balık pastırması, balık sucuğu gibi deniz ürünleriyle hazırlanmış yüze yakın meze bulunmaktadır. Cunda, Girit, Midilli ve Makedonya’dan gelen Türkleri kucaklamış ve bütün bu renkleri de gastronomisine ve yaşam tarzına eklemiştir.

Mesafe Tablosu

Sahil ve Sahil Kafe: 115 m
Migros Süper market: 150 m
Yerel Pazar: 170 m
Altınova Liman: 2.5 m
Altınova Merkez: 4 km
Küçükköy Merkez: 13 km
Ayvalık Merkez: 17 km
Cunda Adası: 23 km
Midilli Adası: 24 km
Pergamon / Bergama: 45 km
Kaz Dağları: 95 km
İzmir: 140 km
Truva/ Çanakkale: 175 km
Çeşme: 240 km
Bodrum: 365 km
Balıkesir Körfez Havalimanı: 55 km
Midilli Uluslararası Havalimanı: 70km
İzmir Havalimanı: 165 km

Ayvalık Hava Durumu

Balıkesir

Ege bölgesinde yer alan Balıkesir’in hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunur. İl, Kuzeybatı Anadolu’da bulunmaktadır. Ayvalık İlçesi’nden Yunanistan’ın Midilli adası’na komşudur. Büyükşehir statüsünde olan Balıkesir ili, 20 ilçeden oluşmaktadır.

Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım hayvancılık olan bölge zirai ürünleri ve öne çıkan sahil kasabalarıyla da meşhurdur.

Bölge temiz sahilleri, zeytini, bol oksijenli havası ile Türkiye’de tatil yapacak yerler arasında oldukça önemlidir. Kitle turizmi tarafından henüz keşfedilmeye bölge doğal güzelliklerini de korumaktadır. Bölgede bulunan Gönen’de kitle turizmi tarafından keşfedilmemiş birçok Spa ve kaplıca merkezi bulunmaktadır.

m1