m2

AKTİVİTELER

Sahil

Servisiyle, kalitesiyle ihtiyacınız olduğu her zaman dinlenebileceğiniz bir alan olarak Q Beach Club Altınova için inci niteliğinde bir yenilik. Tertemiz kumsalda yürüyebilir ve güzel plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Midilli adası manzarası eşliğinde muhteşem gün batımını izleyebileceğiniz eşsiz bir alan.

Ayvalık/ Cunda

Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Ayvalık tarihi zenginliği, doğası, iklimi, denizi, lokasyonu ve eşsiz güzellikteki manzarasıyla Türkiye’nin en güzel tatil merkezlerinden biridir.

Ayvalık Koyu’nun irili ufaklı 23 adası içinde mimarisi ve mutfak kültürüyle kalbi en çok çelen de Cunda Adasıdır. Cunda’ya deniz yoluyla olduğu gibi köprüyle karayoluyla da geçmek mümkündür. Pencerelerinden sarkan rengarenk çiçekli tarihi taş evleri ve sokakları arasında, tarihi deneyimleyebilirsiniz. Ege uygarlığının tüm renklerini ve köklerini yaşayan adanın tüm sokakları sahile ya da Cunda’nın en büyük kilisesi Taksiyarhis’e çıkmaktadır. 19. yüzyıldan kalan Panaya Kilisesi görülmeye değer mekanlardan biridir.

Cunda adasında diğer bir unutulmaz yer ise Âşıklar Tepesidir. Burası Cunda Adası’nı panoramik olarak görebileceğiniz Rum izleri taşıyan bir alandır. Ayvalık ile Cunda bölgesel lezzetleriyle de lezzet ajandasının ilk sırasındadır. Taze balıklarının yanı sıra balık pastırması, balık sucuğu gibi deniz ürünleriyle hazırlanmış yüze yakın meze bulunmaktadır. Cunda, Girit, Midilli ve Makedonya’dan gelen Türkleri kucaklamış ve bütün bu renkleri de gastronomisine ve yaşam tarzına eklemiştir.

Bergama

Pergamon Altınova’ya sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan antik bir şehirdir.

Pergamon, İzmir iline bağlı Bergama ilçesinin merkezinin yerinde kurulu antik kentin adıdır. Pergamon, eski çağlarda bölgenin önemli merkezlerinden biriydi. MÖ 282-133 arasında da Pergamon Krallığı’nın başkentiydi. Pergamon adı, Pergamos’un, Teuthrania kralını öldürdükten sonra kenti ele geçirdiği ve kendi adını verdiği sanılır.

Yazılı belgelerde Pergamon’dan ilk kez MÖ 4. yüzyılın başlarında söz edilir. Kent daha sonra Pergamon Krallığı’nın başkenti oldu. Bu dönemde saray, tapınak, tiyatro gibi yapılarla yapıldı, kent kule ve surlarla çevrildi. Pergamon, krallığın Roma’ya bağlanmasından sonra da Batı Anadolu’nun sayılı kentlerinden biri olarak kaldı.

Eski kentin kalıntılarını, 1870’lerde Batı Anadolu’da demiryolu döşenmesi çalışmaları sırasında bulundu. Pergamon’da ilk araştırma ve kazı çalışmalarına da 1878’de başlandı. Kazılar ve onarım çalışmaları günümüzde de sürmektedir. Günümüzde de bu tarihi zenginlik birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Midilli Adası

Manzarayı tam tersine çevirmek ister misiniz? Yunanistan’ın 3. büyük adası Midilli’ ye, Ayvalık’ta bulunan tur şirketleri aracılığıyla feribotlarla geçebilir manzaraya bakış açınızı değiştirip Ayvalık’ı izleyebilirsiniz. Bölgede bulunan kiliseleri, Osmanlı’dan kalan camileri, müze gibi tarihi yansıtan mekanları ve çarşısını gezebilir, sahildeki kafelerde yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Şeytan sofrası Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan kayalık tepelerin üzerindedir. Adını üzerinde şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan kayadan almıştır. Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Buradan bütün Ayvalık adaları ve Midilli Adası panoramik olarak izlenebilmektedir. Ayvalık’ta gün batımını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden birisidir.

Kaz Dağları

Doğayı, ağaçları, farklı bitki türlerini, canlıları görmeyi sevenler için Kaz Dağı mükemmel bir çeşitliliğe sahiptir. Ayrıca havadaki oksijen oranının yüksekliği açısından dünyada Alp’lerden sonra ikinciliği alan bölgede birçok kamp alanı bulunmaktadır.

Dalış

Ayvalık ve çevre adaları dalış sevenler için temiz suyu, denizin berraklığı ve suyun altındaki renkli dünya ile mükemmel bir lokasyondur. Deniz altındaki renkli canlılar büyüleyici güzellikte ve çeşitliktedir. Bölgede bulunan farklı profesyonel dalış merkezlerinde, dalış eğitmenleri eşliğinde güvenli dalış keyfini yaşayabilirsiniz.

m1